Zabytki

Kościół pod wezwaniem śś. Apostołów Piotra i Pawła w Bolechowicach – rzymskokatolicki, gotycki, wielokrotnie rozbudowywany kościół parafialny znajdujący się we wsi Bolechowice, przy ulicy Winnica nr 3 w województwie małopolskim. Obiekt wraz z przykościelnym cmentarzem został wpisany do rejestru zabytków nieruchomych województwa małopolskiego.

Pierwsze wzmianki o kościele pochodzą z lat 1325-1327. Gotyckie prezbiterium i zakrystia, ufundowane przez biskupa Piotra Wysza z Radolina z ostrołukowym portalem w którym zachowały się gotyckie, kute drzwi z herbami Ozoria i Leszczyc datowane jest na 1393 rok[2], zaś odkryta w 60. XX wieku gotycka polichromia ścian prezbiterium powstała w latach 1410 — 1420. Korpus nawy dobudowano w XV wieku. Dzwon kościelny odlano w 1545 roku[3]. XVII wieczne lunety o przekroju kolebkowym znajdują się nad nawą, do której dobudowano w 1625 roku środkową część. W drugiej połowie XVII wieku świątynia została odnowiona. We wnętrzu kruchty znajduje się kamienny portal z 1673 roku. Z 1775 roku pochodzi barokowa kamienna figura przydrożna (przed kościołem) przedstawiająca posąg św. Jana Nepomucena. W latach 1912-1914 przedłużono nawę i dobudowano eklektyczną wieżę.

We wnętrzu budowli znajdują się epitafia: Adriana Skaszewskiego Adriana (1555), Anny Tchórzewskiej (1664), Bartłomieja Wiesiewicza (1693), a także fragment renesansowej płyty Pawła von Wathectora.

Do wyposażenia obiektu należą: XVIII wieczny ornat wykonany z użyciem tkaniny pochodzenia bizantyńskiego z XV wieku[4], obraz Chrystusa Ukrzyżowanego z II poł. XVII wieku wykonany przez Jana Triciusa, drewniana balustrada w prezbiterium z pocz. XVIII wieku, barokowa chrzcielnica z czarnego „marmuru” dębnickiego z 1673 roku, obraz św. Izydora z początku XIX wieku, obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem z I. poł. XIX wieku.

/Źródło: Wikipedia.org/Dwór z otoczeniem parkowym w Bolechowicach – znajdujący się w województwie małopolskim, w powiecie krakowskim, w gminie Zabierzów, we wsi Bolechowice, przy ul. Kościelnej wybudowany w XVIII wieku w stylu klasycystycznym jako własność biskupów krakowskich. Był z nim związany biskup Jan Paweł Woronicz. W 1974 roku majątek zakupił i poddał gruntownej restauracji pisarz Janusz Roszko, a po jego śmierci w 1995 roku stanowi własność rodziny.

Obiekt wraz z otoczeniem ogrodowym i drzewostanem wpisany został rejestru zabytków nieruchomych województwa małopolskiego pod numerem A-193 [A-652/M] decyzją z dnia 23.01.1957.

/Źródło: Wikipedia.org/
Spichlerz dworski w Bolechowicach – spichlerz ze wsi Bolechowice, w województwie małopolskim, w powiecie krakowskim, w gminie Zabierzów, po przeniesieniu znajduje się obecnie w krakowskich Krzesławicach.

Obiekt wpisany został do rejestru zabytków nieruchomych Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Krakowie pod numerem A-194 z 14.02.1957.

/Źródło: Wikipedia.org/

Polecane strony

Napisz do nas

Strona Sołectwa Bolechowice

Gmina Zabierzów

 

Uwagi do strony:

e-mail : Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Please publish modules in offcanvas position.